Polskie tradycje i zwyczaje

Opublikował: admin

 

W naszym kraju, oprócz świąt, panują również różnego rodzaju obyczaje i towarzyszące różnym uroczystościom obrzędy, które zachowały się sprzed setek lat. Niektóre obchodzone są już tylko na wsiach, jednak pozostały też takie, których popularność nie mija również i w miastach.

Andrzejki

Nieco ponad miesiąc przed nastaniem Nowego Roku, przeważnie młode dziewczęta i chłopcy, organizują wróżby. Spotykają się i wspólnie przygotowują różnego rodzaju zabawy, z których dowiadują się, jaka czeka ich przyszłość. Jakie imię będzie nosiła przyszła druga połówka, ile dzieci będzie się miało w przyszłości albo kto z zebranych jako pierwszy weźmie ślub. Oprócz tego, uczestnicy biorą klucz i przez dziurkę leją wosk do specjalnego naczynia z wodą. Kształty, które powstaną z uformowanego wosku przedstawią, jaka przyszłość czeka wróżących.

Topienie marzanny

Przed rozpoczęciem wiosny, zmęczeni zimą uczniowie organizują zazwyczaj topienie marzanny. Wówczas cała szkoła za pomocą różnego rodzaju materiałów, siana i kija, przygotowuje postać przypominającą człowieka. Zanosi kukłę nad najbliższą rzekę, a tam pali ją i wrzuca do wody. Wydarzenie to jest symbolem pożegnania zimy, gnuśności, zastoju i powitania nowego, lepszego czasu, który ma nadejść wraz z pojawieniem się wiosny.

Lany Poniedziałek i Śmigus-dyngus

W drugi dzień świąt Wielkanocnych, obchodzony jest Lany Poniedziałek. Zwyczaj ten, pierwotnie polegał na oblewaniu panien, aby nie zostały starymi pannami. Oprócz tego, w tym samym dniu obchodzony jest Śmigus-syngus, czyli bicie witkami po nogach, aby dokonać wiosennego oczyszczenia.

Oczepiny

Zwyczaj ten przetrwał na polskich weselach do dziś. Głównym założeniem oczepin jest symboliczne przejście Panny Młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. O północy Panna Młoda ściąga welon, a na około niej stają wszystkie niezamężne dziewczęta i kobiety. Po chwili welon lub bukiet zostaje rzucany i ta, która go złapie, najszybciej wyjdzie za mąż.