Współczesna masa

Opublikował: admin

 

Chyba nikt nie ma z nią zbyt wielu pozytywnych skojarzeń. Pojęcie kultury masowej już od dawna wartościowane jest negatywnie. Niska jakość, produkcja taśmowa, bezduszność, brak jakiejkolwiek inwencji twórczej – najczęściej właśnie tak jest przedstawiana.

Czym się charakteryzuje?

Kultura popularna cechuje się przede wszystkim tym, że jest wszechobecna. Gdziekolwiek się nie znajdziesz, coś w Twoim otoczeniu z pewnością będzie jej wytworem. To dlatego w dzisiejszych czasach tak trudno o cokolwiek oryginalnego – zarówno ubrania, jak i wszelkiego typu sprzęty i akcesoria produkowane są na skalę masową. Ale są też pozytywne aspekty kultury masowej – związane przecież z powszechnym dostępem do informacji. A dzięki niemu możemy wiedzieć co dzieje się na całym świecie i interesować się przeróżnymi, nawet egzotycznymi tematami. Dodatkowo dzięki niej ludzie z różnych kręgów kulturowych i o różnym statusie społecznym mają znacznie ułatwiony dostęp do sztuki.

Świątynie kultury popularnej

Czyli po prostu centra handlowe. To one są miejscem spotkań ludzkich mas. Coraz częściej rodzice nie biorą swoich dzieci już w niedzielę do kościoła, tylko do sklepów. Spędzają tam cały dzień, robiąc zakupy i jedząc przetworzone jedzenie. Galerie handlowe stały się centrum funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa. Zaspokajają naszą potrzebę konsumpcjonizmu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby tych „świątyń” było nieco mniej, ponieważ w obecnej sytuacji są one powodem upadania małych, lokalnych biznesów.

Potrzeba wybicia się z tłumu

To wszystko sprawia, że tak bardzo pragniemy przedmiotów oryginalnych, autorskich. To dlatego w sklepach najbardziej pożądane są wszelkie kolekcje limitowane. Produkty, które produkowane są na skalę masową mają w założeniu być uniwersalne dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, doświadczenia czy miejsca zamieszkania. Jednak co dla wszystkich, to dla nikogo. Z tego powodu zaczyna powstawać coraz większy popyt na produkty unikalne, których nie będzie miał nikt oprócz nas. W ten sposób społeczeństwo kultury masowej próbuje odbudować w sobie swoją jednostkową tożsamość.